Dekret Penitencjarii Apostolskiej dla Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na Rok św. Brata Alberta

Penitencjaria Apostolska dla umocnienia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, wysłuchując prośby przedstawionej niedawno przez Jego Ekscelencję Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, czerpiąc obficie z dóbr duchowych skarbca niebieskiego, udziela łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Ojca Świętego) wiernym prawdziwie podejmującym pokutę i poruszonym miłością miłosierną. Łaskę odpustu wierni mogą uzyskać, i ofiarować ją również za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu, w dowolnie wybranym dniu w Roku Duszpasterskim poświęconym przez Konferencję Episkopatu Polski św. Bratu Albertowi (Adamowi Chmielowskiemu) w następujących miejscach:

1. w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta w Zamościu;
  2. w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta w Przewodowie;
  3. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Werchracie (na terenie tej parafii w przysiółku Monasterz św. Brat Albert założył jedną z pierwszych pustelni i tam przebywał ze współbraćmi – przypis tłumacza);
  4. w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie

pielgrzymując do tych miejsc i tam uczestnicząc w uroczystym nabożeństwie lub przynajmniej modląc się przez pewien czas przed relikwiami lub wizerunkiem św. Brata Alberta, tak by w tych pobożnych rozważaniach znalazła się Modlitwa Pańska, Wyznanie Wiary, wezwanie Najświętszej Maryi Panny i św. Brata Alberta.

Osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą również dostąpić łaski odpustu zupełnego, gdy odrzucą przywiązanie do wszelkich grzechów i wzbudzą odpowiednią intencję, a uprzednio spełnili wspomniane trzy warunki (Spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Ojca Świętego – przyp. tłumacza), jeśli również dołączą się duchowo do uroczystych celebracji i ofiarują Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia i uciążliwości własnego życia.